2024'te Hangi Programlama Dili Sizi İleriye Taşır? Uzman Önerileri

16.12.2023

2023 itibarıyla, teknoloji sektöründe yaklaşık 2,4 milyon iş ilanı bulunmaktadır. Profesyonellerin %60'ı teknik olmayan kariyerlerden teknoloji kariyerlerine geçiş yapıyor.

Yetenekli kod yazıcılar için başlangıç seviyesindeki maaşlar rekor seviyelere ulaşıyor. Bugün Türkiye'de en yüksek yazılımcı maaşları 50.000 TL bandındayken, ABD ve İngiltere gibi ülkelerde 400.000 TL'nin üzerindedir. Sadece bu bile bir programlama dili öğrenmek ve yazılım geliştirme alanında çalışmak için yeterli bir neden.

Şu anda 2000'den fazla programlama dili olduğunu biliyor muydunuz? Yeni başlayayan bir kişi, yazılım geliştirme kariyerine başlamak veya becerilerini genişletmek için hangi dili öğrenmeli? Bu sorulara cevap veremiyorsanız, bu video tam size göre. Her yıl popüler olan ilk beş programlama dili hakkında sayısız video ile bombardımana tutuluyoruz. Ancak, bir programlama dilini sadece popüler olduğu için seçmek, sonu nereye varacağını bilmeden körü körüne bir yol seçmek gibidir; hedeflerinize sonunda ulaşabilirsiniz, ama baştan doğru yolu izleseydiniz çok daha kısa sürede ulaşırdınız. Aynı şekilde, bir programlama dilini ilgi alanlarınıza ve kariyer hedeflerinize göre seçmek, hedeflerinize çok daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur.

Bugün size, hangi işi yapmak istiyorsanız ona göre hangi programlama dilini öğrenmeniz gerektiğini anlattım.

Eğer bu videoyu faydalı bulduysanız, lütfen beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın. Bilim, teknoloji ve yazılım konularında daha fazla içerik için kanalıma abone olabilirsiniz.

2024’te hepinize başarılı bir programlama yolculuğu dilerim. Bir sonraki videomda görüşmek üzere! Hoşçakalın!

00:00 - Giriş
01:29 - Oyun Geliştirme Dilleri
03:09 - Mobil Geliştirme Dilleri
05:57 - Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Dilleri
06:30 - Web Geliştirme Dilleri
09:14 - Gömülü Sistem/İşletim Sistemi Geliştirme Dilleri
10:06 - DevOps Geliştirme Dilleri
10:37 - AR/VR Geliştirme Dilleri
11:11 - Blockchain Geliştirme Dilleri
11:37 - Sonuç ve Kapanış

** Anahtar kelimeler **
#muratdikici #2024 #programlama #programming #yazılım #yazılımcı #yazılımdersleri #yazılımmühendisliği #yazilim #yazılımgeliştirme #csharp #javascript #java #kotlin #swift #kariyer #kariyerveteknoloji #kariyermodu #kariyerkoçu #kariyerplanlama #teknoloji #teknolojihaberleri #teknolojidünyası #unity #unitygameengine #unrealengine #unrealengine5 #unrealenginegames

** Video \u0026 Müzik için Teşekkürler **
https://pixabay.com/ Youtube'da izle